Ikoniczny projekt braci Castiglioni. Doskonały przykład wkładu jaki włosi wnieśli w dziedzinie sztuki użytkowej. Taccia jest rozpoznawaną i uznawaną  na całym świecie ikoną włoskiego designu. Przedmiotem pożądania znawców ponadczasowego piękna. Projekt powstał w latach 60 tych. Nowa wersja została zaprezentowana w 2016 roku. Podobnie jak wiele innych arcydzieł stworzonych przez geniusz Achille Castiglioni, sześćdziesiąt lat po swoich narodzinach obiekt ten wciąż budzi silne emocje i jest bardziej nowoczesny niż kiedykolwiek. Jest genialną w swoim zamyśle i formie lampą stołową, która oświetli wnętrza minimalistyczne, nowoczesne,  klasyczne czy modernistyczne.  

Pierwszy projekt lampy Taccia był nietrafiony. Jak możemy przeczytać w cennych  materiałach historycznych pochodzącym z archiwum Fondazione Achille Castiglioni, bracia Achille i Pier Giacomo Castiglioni zaprojektowali pierwszą lampę stołową Taccia (1958) z charakterystycznym odbłyśnikiem wykonanym z przezroczystego tworzywa sztucznego, a nie szkła. Ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu ze względu na deformacje spowodowane wydzielanym ciepłem pochodzącym z żarowego źródła światła. Prototyp został następnie opracowany i wyprodukowany przez firmę Flos w 1962 roku wraz ze słynnym i majestatycznym dzbanem z dmuchanego szkła.

W 2016 Flos zaprezentował TACCIA LED I TACCIA LED SMALL. Projekt Taccia to arcydzieło tradycyjnych kształtów ponownie odkryte w ultranowoczesnym tonie.

W rzeczywistości Taccia pozostaje w zasadzie taka sama, ale podejmuje również pewne znaczące kroki w kierunku pełnej współczesności funkcji, wprowadzając innowacje w źródle światła (które jest teraz diodą LED) i materiale klosza (który nie jest już dmuchanym szkłem, ale metakrylan).

Ta ostatnia zmiana jest właściwie powrotem do korzeni i pierwszego zaniechanego projektu Taccia.

„Muszę przyznać – a nawet lubię to mówić – że ta lampa została początkowo zaprojektowana w niewłaściwy sposób. Firma Flos jeszcze nie istniała, a my ten obiekt zaprojektowaliśmy […] z przezroczystych tworzyw sztucznych […]. Ale kiedy spróbowaliśmy tego po raz pierwszy, zauważyliśmy, że tworzywo sztuczne stało się płaskie z powodu ciepła generowanego przez źródło światła: projekt był całkowicie błędny.

Dlatego zdecydowaliśmy się użyć dmuchanego szkła zamiast plastiku do odbłyśnika Taccia. To jest projekt ostatecznego projektu.

( Achille Castiglioni, Florencja, 1986)

PROJEKTANT: Designed by Achille and Pier Giacomo Castiglioni, 1962

MATERIAŁ: Odbłyśnik z malowanego aluminium, biały połysk na zewnątrz i biały mat od wewnątrz. Kierunkowy dyfuzor z przezroczystego PMMA. Korpus z matowego czarnego lub naturalnie anodowanego wytłaczanego aluminium. Podstawa z niklowanego metalu.

DOSTĘPNE KOLORY: czarny / brązowy / srebrny

DOSTĘPNE WERSJE: stołowa i stołowa mała

WYMIARY: Ø19 cm, h 64,5 cm/ mała Ø14,2 cm, h 48,5 cm

ŹRÓDŁO ŚWIATŁA:  zintegrowany LED 2700K 28 W/16W

PROTOKÓŁ ŚCIEMNIANIA: ściemniacz zintegrowany