Naszą opowieść rozpoczynamy: „na początku było szkło…”, by przejść później do: „szkło w rękach wybitnych projektantów rodzi dzieła sztuki” puentując wreszcie: „istnieje taki rodzaj przedmiotów, które towarzysząc człowiekowi w jego codziennym życiu, zaspokajają potrzebę przeżywania niecodziennych doznań estetycznych”.

Fontana Arte założył  w 1932 roku w Mediolanie Luigi Fontana producent szkła przemysłowego. Od początku interesował go niekonwencjonalny sposób wykorzystania jego przejrzystych, grubych tafli. Pierwszy dyrektor artystyczny firmy Gio Ponti – człowiek o eklektycznych zainteresowaniach, osiągający sukcesy zarówno w dziedzinie architektury, wzornictwa przemysłowego i ceramiki jak i jako autor prac i książek, założyciel i redaktor pisma Domus oraz wieloletni wykładowca Politechniki w Mediolanie wkrótce objawił możliwości wykorzystania zwykłego szkła w tworzeniu przedmiotów niezwykłych, łamiących stereotypowe podejście do materiału i jego formy.

Już przy pierwszych próbach użycia szkła, Gio Ponti zdał sobie sprawę, jak ogromny potencjał materiał ten może zaoferować w tworzeniu wyposażenia uzupełniającego do wnętrz. Zaczął projektować i produkować meble, lampy i inne akcesoria. Wkrótce premierowa kolekcja Fontana Arte była gotowa. Złożona z przedmiotów prostych, pozbawionych ornamentyki, zbudowana z surowego szkła i metalu odniosła ogromny sukces urzekając harmonią, równowagą oraz klasyczną elegancją. Spośród zaprojektowanych przez Ponti w latach 1930 – 1932, produkowane są do dziś: lampa wisząca 0024, lampka stołowa Bilia, Tavolo 1932.

W 1932 roku na prośbę Gio Ponti do zespołu dołączył Pietro Chiesa potomek znanej artystycznej rodziny Ticino, który po odbytych praktykach w hucie Giannotti od 1921 roku prowadził swój własny warsztat szklarski. Jego twórczość łączyła w sobie nowoczesność z wybitnie ekstremalnymi zdolnościami technicznymi. Pełna swoboda twórcza, którą gwarantowała mu Fontana Arte zaowocowały imponującym dorobkiem artystycznym w postaci ponad 1000 dzieł wśród których do dziś produkowane są: Fontana coffee table powstający podczas jednoetapowego procesu gięcia tafli szkła, wazony Cartoccio i Cartoccio Q, których fałdy tworzy poddane specjalnemu procesowi zmiękczania szkło, dekoracyjna lampa Mano, której czarny klosz zdaje się podtrzymywać wykonana z materiału na bazie żywicy i sproszkowanego marmuru ręka, stolik Corteccia z blatem z lustrzanego szkła z podstawą w kształcie pnia drzewa, ponadczasowa lampa podłogowa Luminator, kinkiet 002, który zyskał już status klasyki designu.

Dzisiaj Fontana Arte może poszczycić się jedną z najbogatszych, najbardziej zróżnicowanych i intrygujących kolekcją lamp, mebli i akcesoriów wystroju wnętrz będącą odzwierciedleniem zróżnicowanych osobowości twórczych światowej sławy architektów i projektantów, którzy z biegiem lat podejmowali współpracę z firmą, w tym Pierluigi Cerri, Livio i Piero Castiglioni, Daniela Puppa, Vico Magistretti, Vittorio Gregotti, Umberto Riva, Alvaro Siza i Renzo Piano. W jej ofercie odnajdziemy zarówno jeżdżące na kołach transportowego wózka albo kolarzówki stoły autorstwa pierwszej damy włoskiego designu – Gae Aulenti, Ashanghai lampę Maxa Ingranda, dla której inspiracją stała się popularna w Shanghaju gra podobna do bierek, przepiękny, ascetyczny kinkiet Velo z 1989 r. autorstwa Franco Ragi będący ucieleśnieniem jednego z głównych haseł modernistów „Mniej znaczy więcej” (Ludvig Mies van der Rohe), delikatne Albedo z 2013 roku holenderskiego Studia Drift, słynącego z misternych instalacji artystycznych wykorzystujących lubiane przez wszystkich łąkowe dmuchawce, jak też inspirowany gotykiem, nastrojowy Chandelier Davida Chipperfielda.

Fontana Arte jest jedną z tych firm projektowych, które nadają bieg współczesnej historii oświetlenia i mebli. Zrodzona z idei architekta, zawsze utrzymywała silne więzi ze światem designu. Na każdym etapie swojego istnienia pozyskiwała do współpracy czołowych włoskich i międzynarodowych projektantów, dla których równie ważna co innowacyjność była również funkcjonalność, elegancja i wewnętrzna magia przedmiotów opuszczających ich pracownie. Rygorystyczne podejście Fontana Arte do artystycznych wartości, nacisk, który kładła na interakcję między technologią a estetyką pozwoliło jej wygenerować serię ponadczasowych, obdarzonych pięknymi kształtami lamp i mebli, dostarczających niezapomniane wrażenia estetyczne. Wiele z nich odnajdziemy w ekspozycjach największych muzeów na świecie.

Konsekwencja Fontana Arte w realizacji postawionych sobie założeń pozwoliły zbudować jej swój własny świat o wysokiej, długoterminowej wartości kulturowej. Unikatowa na skalę światową oferta firmy, do korzystania z której gorąco Państwa zachęcamy, składa się z kolekcji wyjątkowych mebli, drobniejszych akcesoriów wystroju wnętrz, oświetlenia dekoracyjnego, architektonicznego i zewnętrznego.

www.fontanaarte.com