Firmę Catellani & Smith założył Enzo Catellani w 1989 roku w miejscowości Villa Di Serio, położonej niedaleko Bergamo. W pierwszym katalogu promującym Catellani&Smith poznajemy historię jej powstania: Carlo Catellaniego i Logana Smitha połączyła pasja do koni i wizja wspólnej przyszłości jako producentów unikatowego oświetlenia.

Dzieliło ich natomiast wszystko inne: wykształcenie, narodowość, nabyte doświadczenia: Carlo – Włoch, wykwalifikowany kowal i Logan – Anglik, architekt, specjalista od renowacji torów wyścigowych. Panowie w miłej atmosferze, przy szklaneczce ginu, zdefiniowali zasady funkcjonowania ich wspólnego biznesu. Obaj jako nonkonformiści z natury postanowili, wbrew drapieżnym zasadom rynku, że produkcja lamp w ich firmie odbywać się będzie w atmosferze spokoju i sielanki, z dala od presji  generowania zysków za wszelką cenę i co się z tym wiąże masowej produkcji. Wybrana przez nich droga odwoływała się do dobrych tradycji rzemieślniczych i miała pozwolić na powstawanie dzieł z mocy pracy rąk i umysłów. Umieszczona w katalogu fikcyjna notka biograficzna obiegła cały świat. Przyciągająca uwagę, z miejsca pozwoliła zaistnieć debiutującej na rynku firmie. Pomysł na jej wydrukowanie był prowokacją i doskonale obrazuje ironiczną wobec samego siebie, całego świata i jego spraw postawę Enzo Catellaniego. W rzeczywistości Carlo to ojciec Enzo Catellaniego a Logan Smith nie jest architektem tylko ulubionym koniem Enzo. Enzo Catellani jest jedynym właścicielem firmy i jedynym projektantem całej kolekcji. Oprawy Catellani & Smith powstają w miejscu wyjątkowym: w niewielkim miasteczku Villa Di Serio, w starym, zabytkowym młynie. Przy dużych oknach, na przestronnych drewnianych stołach Enzo Catellani rozwija i buduje, montuje i demontuje. Najpierw bada wybrany materiał, by na drodze eksperymentów  i przekształceń stworzyć z niego prototyp: „…lubię kształtować materiał, dać osobistą wizję na jaw, do interpretacji”. Taki jest sposób jego pracy, oparty na eksperymentowaniu i intuicji, bo jak dotąd, żadnej z opraw nie poprzedził jej projekt. Prace Catellaniego cechują proste kształty, materiały wybiera z tych, łatwo sobie dostępnych. Poza oczywistym wsparciem lokalnych przedsiębiorców, pozwala to firmie zmniejszać koszty produkcji, zachować swobodę tworzenia i dużą elastyczność. 

W Catellani & Smith wiele opraw powstaje w odpowiedzi na indywidualne zamówienia zarówno różnych organizacji i muzeów jak i osób prywatnych. Firma jest podchodzi także bardzo elastycznie do wszelkich przeróbek na życzenie klienta, jeśli tylko jest taka możliwość. Kolejnym pozytywnym skutkiem obranej przez firmę strategii jest szybka adaptacja innowacji technologicznych. Enzo Catellani  znany jest jako pionier technologii LED w oświetleniu dekoracyjnym. Od momentu, gdy pierwsza zaopatrzona w LED oprawa opuściła słynny, drewniany stół Enzo, każda kolejna powstaje w oparciu o tę technologię. Poza działaniami proekologicznymi firma z Villa Di Serio spełnia też misję społeczną i kulturową. Miejsce pracy znaleźli tu mieszkańcy miasteczka i jego okolic. 

W Catellani & Smith produkcja, w przeważającej części, odbywa się w oparciu o pracę ręczną. Zaadaptowanie nieużywanego, zabytkowego młyna na siedzibę firmy pozwoliło na stworzenie przyjaznego, inspirującego miejsca pracy, a samej budowli szansę na przetrwanie przez kolejne lata. Na wyjątkowość całej kolekcji Catellani & Smith wpłynęło wiele czynników. Jest ona wynikową niezwykłej kreatywności Enzo Catellaniego, stworzonych przez niego warunków do pracy, obranego kierunku działalności i filozofii pracy. Jej oferta powinna zadowolić wszystkich: zarówno tych, którzy poszukujących opraw wyjątkowych, jak i klasycznych. Odnajdziemy w niej: dzieła monumentalne, błyszczące płatkami złota ale też skromne lampy z włókna węglowego, oprawy o charakterze rzeźbiarskim lub industrialnym, lampy inspirowane przyrodą, dziełami sztuki, architekturą. Łączy je wspólna cecha: mają w sobie to Coś. Dlatego właśnie marka Catellani & Smith jest tak wyjątkowa. Ma w swojej ofercie ręcznie wykonane lampy. Niezwykle oryginalne i niepowtarzalne. Bez większego wysiłku i zastanowienia można rozpoznać najnowsze prace mistrza Enzo, gdzie przeplatają się najlepsze tradycje projektowe i rzemieślnicze, niezwykła dbałość o szczegóły i wykonanie oraz najnowocześniejsza technologia. Catellani & Smith to lampy wyjątkowe, prawdziwy design.

www.catellanismith.com