Założona w 1960 roku przez Ernesto Gismondi, który do dziś dnia piastuje stanowisko prezesa. Główna siedziba grupa Artemide mieści się w Pregnana Milanese. Działa poprzez 24 firm i sieć dystrybucji, która obejmuje prawie 60 monobrendowych salonów w największych miastach na całym świecie. Dodatkowo Artemide to 5 zakładów produkcyjnych we Włoszech, Francji, na Węgrzech, i USA, 2 huty i 2 ośrodki badawczo-rozwojowe we Włoszech i we Francji. Około 60 pracowników z 700 osobowego składu zaangażowanych jest wyłącznie w działalność badawczo-rozwojową, co potwierdza główną rolę innowacji jako kluczowy czynnik sukcesu Grupy.

W 1990 roku, ARTEMIDE wprowadza, jako swoją główną filozofię HUMAN LIGHT. Zmienia jednocześnie podejście do tworzenia i rozwijania swoich produktów. Ideą przewodnią filozofii HUMAN LIGHT jest tworzenie produktów zaczynając od zdiagnozowania ludzkich potrzeb w zakresie oświetlenia oraz zrozumienia indywidualnych potrzeb, w tym obszarze, w różnych przestrzeniach i okresach życia. W czasie swojego ponad 50 letniego funkcjonowania produkty z logo Artemide otrzymały niezliczoną ilość nagród branżowych.

Dziś Artemide jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek oświetleniowych na świecie. Jest synonimem najlepszych cech włoskiej tradycji oraz designu. Znana i ceniona pojawia się nie tylko w domach prywatnych, biurach, hotelach oświetla ulice światowych metropolii. Pojawia się także w wielu projektach specjalnych takich jak muzea, wystawy, pawilony wystawiennicze. Nowatorskie podejście do projektowania światła, doświadczenie oraz ośrodki badawczo-rozwojowe, w których prowadzi się intensywne badania nad jakością produktów, procesem ich powstawania, eksploatacji, jakości światła oraz jego wpływu na komfort życia i funkcjonowania stawiają markę Artemide w niedoścignionej czołówce producentów nowoczesnego oświetlenia.

Ale Artemide to nie tylko nowoczesne spojrzenie na branżę oświetleniową. Artemide, to także niezwykły ukłon w stronę tradycji, czego przykładem jest kolekcja Masterpiece. Marka od momentu powstania, czyli od 1960 roku, współpracowała z wielkimi architektami. Vico Magistretti i Gio Ponti, Zaha Hadid, Jean Nouvel, Daniela Libeskind to tylko klika nazwisk wizjonerów, którym przyświecała idea innowacji. Wszyscy zaprojektowali lampy, które były odpowiedzią na różnorodne problemy oświetleniowe i odpowiadały na różne potrzeby. Założyciel marki uważa za wielki przywilej fakt, że w dalszym ciągu pracuje z wybitnymi architektami, cenionymi na arenie międzynarodowej, a każdego z twórców poznał osobiście

http://www.artemide.com/