INGO MAURER był  jednym z najbardziej kontrowersyjnych, współczesnych projektantów wzornictwa przemysłowego. Oryginalny i niepowtarzalny niemiecki akcent, na mapie współczesnej sztuki użytkowej, która zdominowana jest mocno przez Włochów, Hiszpanów, czy Francuzów. 

Nazywany poetą światła, wizjoner i innowator. Urodzony w tradycyjnej rodzinie niemieckich rybaków. Studia realizował w Monachium, kształcąc się w dziedzinie projektowania graficznego. Początki pracy zawodowej zbiegły się z wyjazdem do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował jako grafik. Po powrocie do kraju w 1963 roku założył firmę, będąca podwaliną dzisiejszego Ingo Maurer GMBH. Ingo Maurer i jego twórczość jest na pewno niezwykle barwna i niejednoznaczna. Przez jednych uwielbiany przez innych uważany za propagatora kiczu jest twórcą innowacyjnym zarówno pod względem spojrzenia na obiekty świetlne, jak i na wykorzystane materiały. Największy rozgłos przyniosła firmie Ingo Maurer jedna z pierwszych jego prac. Lampa Bulb, która od 1966 roku znajduje się w zasobach Museum of Moder Art w Nowym Jorku (MoMA)

Ten, z dzisiejszej perspektywy banalny pomysł w latach 60 wzbudził ogromna sensację. Do dziś jest niezwykle nowoczesny i częstokroć wykorzystywany i powielany.

Jako jeden z pierwszych projektantów zdecydował się na wykorzystywanie nowych źródeł światła Ledów i halogenów w swoich projektach. Nie obawia się eksperymentów włączając widza i klienta w proces twórczy czego przykładem jest lampa Zettel’z. Zasługujący na miano instalacji świetlnej żyrandol skonstruowany z drucików różnej długości, do których samodzielnie trzeba przypiąć niewielkiej wielkości karteczki, w liczbie 80, z czego 40 jest przygotowanych do tego aby samodzielnie je udekorować. W ten sposób stajemy się współtwórcami, mającymi wpływ na swoją niepowtarzalną lampę.

www.ingo-maurer.com