Projektowanie i produkcja szkła jest w Czechach wielowiekową tradycją, z której czerpią dziś młodzi czescy designerzy jak Lucie Koldová. Swoimi projektami podbiła rodzimą Pragę i Paryż. Teraz rusza na podbój Europy.

Artystka urodzona w 1983 r. ukończyła  Akademię Sztuk Pięknych w rodzinnej Pradze na wydziale Architektury i Designu. Po ukończeniu studiów odbyła roczne stypendium  w szwedzkim Göteborgu.

Już podczas studiów  Koldová odnosiła sukcesy, a jej prace były doceniane i obsypywane licznymi nagrodami, w tym jej projekt dyplomowy. To ułatwiło jej start w projektowaniu użytkowym bowiem zaraz po studiach znane czeskie firmy jak Brokis, Belda Factory czy Lasvit chętnie zapraszały ją do współpracy. Za zleceniami szybko przyszło uznanie i sukces – nie tylko artystyczny..

Dla wszechstronnego artysty jakim jest Koldová rodzimy rynek stanowił niezaprzeczalny background, dając jej podstawową wiedzę i doświadczenie, jednak szybko stał się niewystarczający. Ambitna projektantka  postanowiła zaryzykować wszystko i podjęła decyzję o przeprowadzce do Paryża. Decyzja ta stała się punktem zwrotnym w jej karierze.

Paryż młodego projektanta potrafi przytłoczyć i narzucić mu własną estetykę. Jednak Koldová nie dała się wbić do szeregu. Pierwszy rok w stolicy Francji spędziła, pracując z cieszącym się światowym uznaniem projektantem Arikiem Levym, który pracował m.in dla Axo Light, Leucosa czy Vibii. Dziś Kaldová pracuje już zdecydowanie na własną markę. W wieku 30 lat może pochwalić się wieloma sukcesami w hermetycznym designerskim świecie. Na stałe związana z BROKIS, w którym pełni funkcję dyrektora artystycznego.

NAGRODY:

2014
Elle Decoration winner
Czech Grand Design public prize winner
Nomination for Be Open prize

2013
Grand Designer of the Year > Czech winner

2012
Elle Decoration CZ > Best light and outdoor furniture winner
Best new lighting collection > Designblok

2010
Winner of Czech Grand Design Awards > Discovery of the year

http://www.luciekoldova.com