Pomysł na Tizio wyrósł z rozmowy przeprowadzonej w 1970 roku pomiędzy dwoma przyjaciółmi Ernesto Gismondi – założycielem Artemide i Richardem Sapperem – projektantem przemysłowym.

Panowie zdefiniowali potrzebę zaprojektowania lampy stołowej, która łatwo dopasowywałaby się do pracującej i wędrującej po blacie dłoni, zawsze świetne oświetlając powierzchnię roboczą.

„Chciałem zaprojektować lampę stołową, którą można regulować z łatwością, po prostu za lekkim dotknięciem ręki oraz taką, której korpus nie opadnie na stół z powodu przetartych i wyrobionych przegubów.” – tak o swoim projekcie mówił Richard Sapper.

Projektant, korzystając z ówczesnych technologii, zaprojektował lampę, która miała szeroki zakres ruchu i możliwości oświetlenia sporej powierzchni jednocześnie nie zajmując dużo miejsca. Wbudowany zaś u podstawy spory transformator, zapewniał stabilność bez konieczności używania zacisku i z zachowaniem lekkiej konstrukcji ramienia przez cały czas wyważone przez przeciwwagi.

Tak więc 50 lat temu, w 1972 roku do produkcji weszła lampa Tizio, która przyczyniła się do powstania historii Artemide. Od tego czasu do dziś jest symbolem design, jakości i funkcjonalności.