Najnowsza kreacja Enzo Catellani to wyraz jego tęsknoty i poszukiwania inspiracji w kulturze Japonii.

Enso jest też niezwykle ważnym symbolem obecnym w buddyzmie zen. Oznaczaja krąg, a czasem krąg wspólnoty. Tradycyjnie jest rysowany tylko jednym pociągnięciem pędzla jako praktyka medytacyjna polegająca na odpuszczaniu umysłu i pozwalaniu ciału na tworzenie, ponieważ pojedyncze pociągnięcie pędzla nie pozwala na żadne modyfikacje.

Koło może być otwarte lub zamknięte. W pierwszym przypadku krąg jest niepełny, co pozwala na ruch i rozwój oraz doskonałość wszystkich rzeczy. Kiedy koło jest zamknięte, reprezentuje doskonałość.

Zwykle osoba rysuje ensō jednym płynnym, ekspresyjnym pociągnięciem. Po narysowaniu ensō nie można go zmienić. Świadczy o charakterze twórcy i kontekście jego powstania w krótkim, nieprzerwanym okresie czasu. Rysowanie ensō to duchowa praktyka.

„Miałem to szczęście, że spędziłem pewien okres swojego życia w Japonii. Tam uczęszczałem na lekcje kaligrafii i było to odkrycie w odkryciu. Do dziś praktykuję tę sztukę, próbując odnaleźć jej istotę w tych powolnych i precyzyjnych gestach. Ensō, symbol koła, zafascynował mnie w szczególności tym, co reprezentuje, iluminacją, kompletnością, wszystkim, niczym. W tamtym momencie próba nadania temu gestowi trójwymiarowości była dla mnie naturalnym krokiem”.

PROJEKTANT: Enzo Catellani 2023

MATERIAŁ: podstawa i detale z mosiądzu, konstrukcja z metalu, nieregularna powierzchnia zewnętrzna ręcznie malowana na niebiesko

DOSTĘPNE KOLORY: ręcznie malowana na niebiesko

DOSTĘPNE WERSJE: stołowa

WYMIARY: średnica 66 cm

ŹRÓDŁO ŚWIATŁA:  zintegrowany LED  LED 24V / moc nominalna 11W / klasa energetyczna F / lumen 1749 / K 2700 / CRI >90