Historia marki Flos
Firma Flos została założona w 1962 roku w Merano. Jej historię zapoczątkowali znakomici projektanci: bracia Achille i Pier Giacomo Castiglioni, Tobia Scarpa. Jednym z pierwszych dzieł była seria opraw Cocoon, wykonanych z syntetycznej żywicy w sprayu. Amerykańska armia używała tej technologii do pakowania transportowanych przedmiotów. W 1964 roku ekonomista Sergio Gandini dołączył do firmy, a siedzibę przeniesiono do nowej lokalizacji w pobliżu Brescii. Bracia Castiglioni zaprojektowali pierwszy sklep detaliczny Flos, który otwarto w Mediolanie w 1968 roku. W 1974 roku firma nabyła Artluce i otworzyła nową fabrykę w Bovezzo, na obrzeżach Brescii.
Zespół utalentowanych projektantów oświetlenia
W 1988 roku spółka rozpoczęła współpracę z międzynarodowym, początkującym w tym okresie zespołem utalentowanych projektantów. Wśród nich znajdziemy takie nazwiska jak: Philippe Starck, Jasper Morrison, Konstantin Grcic, Marc Newson, Antonio Citterio, Marcel Wanders, Sebastian Wrong, Laurene Leon Boym, Paolo Rizzatto, Piero Lissoni, Rodolfo Dordoni, Tim Derhaag, Johanna Grawunder, Joris, Patricia Urquiola, Joris Laarman, Paul Cocksedge, Edward Barber i Jay Osgerby, Ron Gilad, aż do ostatnio zawiązanej współpracy z Erwanem Bouroullec i Ronanem i Thierrym Dreyfusem.
Ikony designu Flos
Elastyczność firmy, jej otwartość na innowacyjne pomysły, zapewnienie projektantom wsparcia i doskonałych warunków do pracy zaowocowało wypełnieniem katalogu Flos oprawami, które stały się ikonami designu. Zarówno forma techniki oświetleniowej jak i oryginalne koncepcje projektowe wymyślone przez Flos łatwo zostały uznane i przyjęte przez konsumentów w różnych obszarach wielokulturowych i epok. Lamp, które do dziś cieszą się nieustającym zainteresowaniem jest mnóstwo, chociażby Parentesi zaprojektowane przez Achille Castiglioni i Pio Manzu; Arco i Taraxacum braci Achille i Pier Giacomo Castiglioni; Miss Sissi, Archimoon, seria Romeo i seria Ktribe Philippe’a Starcka, seria lamp Glo-Ball Jaspera Morrisona; Skygarden i Zeppelin Marcela Wandersa; żyrandol 2097 Gino Sarfatti; Ray Rodolfo Dordoniego; Kelvin zaprojektowana przez Antonio Citterio przy współpracy z Toanem Nguyen; Nebula Jorisa Laarmana, Smithfield Jaspera Morrisona.
3 powody, które świadczą o wyjątkowości marki Flos
Flos wyróżnia się na tle innych producentów oświetlenia. Trzy kluczowe powody świadczą o jej wyjątkowości. Po pierwsze, kolekcja lamp Flos to esencja sztuki projektowania, doskonałego rzemiosła i wysokiej jakości materiałów. Razem tworzą produkty o wyjątkowej wartości. Po drugie, ponadczasowy design lamp Flos stanowi ogromny atut. Po trzecie, te lampy to znakomita inwestycja. Historyczne modele Flos często trafiają na aukcje, budząc duże zainteresowanie. Trudno się dziwić, biorąc pod uwagę, że najlepsi projektanci XX i XXI wieku tworzyli historię tej marki.
Flos w branży architektonicznej
Od 1998 roku Flos działa także w branży architektonicznej. Stało się to możliwe po nabyciu udziałów w hiszpańskiej firmie Antares, specjalizującej się w urządzeniach oświetleniowych. Hiszpańska produkcja i włoska finezja stworzyły nowatorskie oświetlenie architektoniczne. Lampy łączą innowacyjną inżynierię z sugestywnym designem.
W 2010 roku Flos wprowadził jeden z najbardziej ambitnych produktów – Soft-Architecture Collection. Kolekcja naturalnie łączy światło z architekturą, używając innowacyjnych materiałów kompozytowych (U-cover). Dzięki nim produkty są lekkie, wytrzymałe i doskonale integrują się z płytami gipsowo-kartonowymi. W projekt Soft-Architecture zaangażowali się wybitni designerzy: Ron Gilad, Philippe Starck, Sebastian Wrong, Marcel Wanders, Antonio Citterio i ostatnio Thierry Dreyfus.
W 2011 roku Ron Gilad zaprojektował system Wallpiercing, który zdobył wiele prestiżowych nagród. Od 2012 roku system jest częścią stałej kolekcji MoMA.