Firma Flos została założona w 1962 roku w Merano. Jej historię zapoczątkowali znakomici projektanci: bracia Achille i Pier Giacomo Castiglioni, Tobia Scarpa. Jednym z pierwszych ich dzieł była seria opraw Cocoon, wykonananych z syntetycznej żywicy w sprayu – wynalazku używanego przez armię amerykańską do pakowania transportowanych przedmiotów. W 1964 roku do firmy dołączył ekonomista Sergio Gandini, a siedziba została przeniesiona do nowej lokalizacji w pobliżu Brescii. Pierwszy sklep detaliczny Flos, zaprojektowany przez braci Castiglioni, został otwarty w Mediolanie w 1968 roku. W 1974 r. firma nabyła Artluce, historyczną markę założoną w 1939 roku przez Gino Sarfatti i otworzyła nową fabrykę w Bovezzo, na obrzeżach miasta Brescia.

W 1988 roku spółka rozpoczęła współpracę z międzynarodowym, początkującym w tym okresie zespołem utalentowanych projektantów. Wśród nich znajdziemy takie nazwiska jak: Philippe Starck, Jasper Morrison, Konstantin Grcic, Marc Newson, Antonio Citterio, Marcel Wanders, Sebastian Wrong, Laurene Leon Boym, Paolo Rizzatto, Piero Lissoni, Rodolfo Dordoni, Tim Derhaag, Johanna Grawunder, Joris, Patricia Urquiola, Joris Laarman, Paul Cocksedge, Edward Barber i Jay Osgerby, Ron Gilad, aż do ostatnio zawiązanej współpracy z  Erwanem Bouroullec i Ronanem i Thierrym Dreyfusem.

Elastyczność firmy, jej otwartość na innowacyjne pomysły, zapewnienie projektantom wsparcia i doskonałych warunków do pracy zaowocowało wypełnieniem katalogu Flos oprawami, które stały się ikonami designu. Zarówno forma techniki oświetleniowej jak i oryginalne koncepcje projektowe wymyślone przez Flos łatwo zostały uznane i przyjęte przez konsumentów w różnych obszarach wielokulturowych i epok. Lamp, które do dziś cieszą się nieustającym zainteresowaniem jest mnóstwo, chociażby Parentesi zaprojektowane przez Achille Castiglioni i Pio Manzu; Arco i Taraxacum braci Achille i Pier Giacomo Castiglioni; Miss Sissi, Archimoon, seria Romeo i seria Ktribe Philippe’a Starcka, seria lamp Glo-Ball  Jaspera Morrisona; Skygarden i Zeppelin  Marcela Wandersa; żyrandol 2097 Gino Sarfatti; Ray Rodolfo Dordoniego; Kelvin zaprojektowana przez Antonio Citterio przy współpracy z Toanem Nguyen; Nebula Jorisa Laarmana, Smithfield Jaspera Morrisona.

Od 1998 roku, poprzez nabycie udziału Antares, hiszpańskiej firmy specjalizującej się w urządzeniach oświetleniowych Flos obecny jest również w branży architektonicznej. Mariaż hiszpańskiego producenta masowych produktów i włoskiego producenta wysokiej klasy lamp dekoracyjnych doprowadziło do powstania oświetlenia architektonicznego, które łączy nowatorską inżynierię z sugestywnym designerskim oświetleniem. W 2010 Flos przedstawił jeden z jego najbardziej ambitnych i awangardowych produktów, Soft-Architecture Collection będący naturalnym połączeniem światła i architektury. Tworzone przy użyciu innowacyjnej technologii materiałów kompozytowych (U-cover), która łączy lekkość i dużą wytrzymałość, zapewniają wydajność, trwałość i doskonałą integrację ze standardowymi płytami gipsowo-kartonowymi podwieszanych sufitów. Do projektu Soft Architecture zaangażowali się: Ron Gilad, Philippe Starck, Sebastian Wrong, Marcel Wanders, Antonio Citterio, a ostatnio Thierry Dreyfus, potwierdzając swoją wszechstronność jako projektantów a klientom Flosa umożliwiając optymalizację wyboru. W 2011 roku system Wallpiercing według projektu Rona Gilada wygrał szereg prestiżowych nagród i stanowi od  2012 roku część stałej kolekcji MoMA.  Jest kilku producentów oświetlenia, których cenimy wyjątkowo. Są trzy powody, które decydują o tym, że marka FLOS jest jedną z nich. Po pierwsze: wyjątkowa kolekcja lamp Flos jest kwintesencją sztuki projektowania, wysokiego poziomu rzemiosła w połączeniu z jakością zastosowanych materiałów. Po drugie: atutem kolekcji jest jej ponadczasowy design. Po trzecie: lampy Flos są inwestycją. Historyczne egzemplarze dosyć często wystawiane są do licytacji w domach aukcyjnych. Właściwie nie ma się czemu dziwić. Historię Flosa tworzą najlepsi projektanci 20/21 wieku.

www.flos.com