Jest synem rybaka, który dorastał wraz z czwórką rodzeństwa na wyspie Reichenau na Jeziorze Bodeńskim. Po praktyce jako zecer, studiował projektowanie graficzne w Monachium.

W 1960 Maurer wyjechał z Niemiec do USA, gdzie pracował w Nowym Jorku i San Francisco jako freelance graphic designer. W 1963 roku wrócił do Niemiec i założył Design M – firmę projektującą i produkującą lampy jego własnej konstrukcji. Spółka została później przekształcona na “Ingo Maurer GmbH”. Jednym z jego pierwszych projektów “żarówki” (1966) został włączony do kolekcji projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej w 1966 roku.

W  1984 roku Ingo Mauer przedstawił  projekt YaYaHov system składający się z dwóch poziomo połączonych lin metalowych oraz szereg elementów oświetlenia z regulacją żarówki halogenowej, który stał się natychmiastowym sukcesem. Maurer został poproszony o stworzenie specjalnych instalacji YaYaHo na wystawę “je Lumieres pense vous” w Centre Georges Pompidou w Paryżu, Villa Medici w Rzymie oraz Institut Francais d’Architecture w Paryżu.

W 1989 r. Fondation Cartier pour l’Art Contemporain w Jouy-en-Josas pod Paryżem zorganizowało wystawę “Ingo Maurer: Lumière Hasard Reflexion”. (Ingo Maurer: Szansa na odbicie światła). Z tej okazji Ingo Mauer, po raz pierwszy stworzył oświetlenie obiektów i instalacji, które nie były przeznaczone do produkcji seryjnej.

www.ingo-maurer.com/