Marka Moooi to projekt niepokornego geniusza nowoczesnego wzornictwa – holendra Marcela Wandersa. Moooi została założona przez niego w 2001 roku, we współpracy z Caspere Vissers, który jest odpowiedzialny za biznesowy aspekt przedsięwzięcia. Bezkompromisowy projektant i dyrektor kreatywny Moooi, który ukończył z najwyższym wyróżnieniem Instytut Sztuk w Arnhem, nie potrafił niestety poza Moooi przekuć swojego talentu w sukces komercyjny.

Dziś Moooi to synonim kreatywnej, luksusowej przestrzeni i dobrze zorganizowanego życia.

Jak mówi sam Wenders: „Nie mówmy projektantom, co robić, słuchamy tego, co projektanci chcą zrobić, próbujemy zrealizować ich marzenia”.

Dzięki takiemu podejściu Moooi znane jest jako firma, która chętnie daje szanse młodym projektantom, czego efektem są takie projekty jak Horse – rzeźbą konia naturalnej wielkości z abażurem na głowie, zaprojektowany przez skandynawski tercet projektowy Front. Ta współpraca stała się początkiem międzynarodowej kariery i wielkiego sukcesu artystek. Kolejnym debiutem pod szyldem Moooi, w wyniku którego powstała kolekcja szybko uznana za ikone designu to Smoked – spalone, a następnie utrwalone żywicą meble, zaprojektowane przez Maartena Bassa. Wymieniając młode talenty nie należy pominąć ekscentrycznego Studio Job, czy odkrytą przez Wandersa prowokacyjną Nikę Zupanc, twórczynie pastelowej kolekcji Nolita.

Po holendersku „mooi” znaczy „piękny”. Jednak taka nazwa byłaby banalna dodając jedno „o”, stworzono markę intrygującą i chwytliwą. Taka przekora to coś co identyfikuje piękne Moooi.

https://www.moooi.com/en/