warsztaty lifeideas w Warszawie
Zapal światło na dobrostan. To idea zaproponowana przez Kamę i Tomka Muchę. To oni stoją za polską marką Labra, która od 15 lat buduje swój świat. Świat, w którym światło jest naszym sprzymierzeńcem. Odpowiednio użyte, odpowiada swoim funkcjom, tworzy nastrój, oświetla i podkreśla to co warte podkreślenia, chowa to czego nie chcemy eksponować. Działa: doświetla, dekoruje, otula. 

Dobre oświetlenie jest nie tylko kwestią estetyki, ma przede wszystkim ogromny wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie i wydajność. Banalne. Trochę tak, ale jeśli pochylić się nad tym nieco głębiej, już niekoniecznie. Mimo, że liderzy rynku oświetleniowego prześcigają się w tworzeniu haseł marketingowych, które mają uświadomić i utrwalić rolę oświetlenia w procesie projektowania, to nadal jest ono traktowane „po macoszemu”. Lampy mają być ładne, mają zwracać uwagę, dekorować wnętrze. Światło już niekoniecznie jest w tym wszystkim istotne. Dobrych wzorców wcale nie trzeba szukać w Niemczech, Belgii czy we Włoszech. Dobre praktyki są obecne również w Polsce. Producenci wprowadzają rozwiązania, komponenty i parametry, które dają nam nowoczesny produkt i oczekiwaną jakość światła. Na ostatnich warsztatach uczyliśmy się właśnie tego, Jak oświetlenie wpływa na Nasze samopoczucie.

Zapal światło na dobrostan – warsztaty z marką Labra

Jak oświetlenie wpływa na Nasze samopoczucie? Zapal światło na dobrostan. To idea zaproponowana przez Kamę i Tomka Muchę. To oni stoją za polską marką Labra, która od 15 lat buduje swój świat. Świat, w którym światło jest naszym sprzymierzeńcem. Odpowiednio użyte, odpowiada swoim funkcjom, tworzy nastrój, oświetla i podkreśla to co warte podkreślenia, chowa to czego nie chcemy eksponować. Działa: doświetla, dekoruje, otula. 

Jako wieloletni partner handlowy Labra, moja firma została zaproszona do współorganizowania pierwszych warszawskich warsztatów dla architektów i projektantów wnętrz. Spotkanie, które zorganizowaliśmy uświadomiło mi jak wiele jest jeszcze do zrobienia. Jak daleko w świadomości projektantów i klientów są lampy od światła. Spotkanie miało charakter interaktywnego wykładu z elementami praktycznych warsztatów. Tworzyliśmy swoją własną analogową fotometrię weryfikując jak może w określonych warunkach zachować się światło, jakich efektów możemy oczekiwać. Pracowaliśmy również na próbkach tkanin, drewna i kamienia, patrząc jak zmienia się jego wygląd kiedy zmienia się barwa światła. Praktycznie doświadczaliśmy światła i jego efektów.

Tomasz-Mucha-LABRA (1)

Podstawy projektowania oświetlenia.

To o czym chcemy przypominać, podstawowa kwestia w procesie projektowania oświetlenia to jego odpowiednie rozplanowanie. Do rozmieszczenia mamy oświetlenie główne, funkcyjne zwane też zadaniowym oraz dekoracyjne. Bardzo często w projektach, nad którymi pracujemy brakuje refleksji nad podziałem powyższego typu oświetlenia, odpowiednią mocą i barwą. Dostępne opcje sterowania oświetleniem są wykorzystywane coraz częściej, ale nadal zbyt rzadko. Mierzymy się później z sytuacją, że pięknie zaprojektowane wnętrze traci cały efekt wow bo genialne faktury i kolory są w kiepskim świetle wyblakłe, prześwietlone lub zupełnie znikają w ciemnym, nieoświetlonym kącie. W kuchni na blacie roboczym nic nie widać, w jadalni nie ma opcji na nastrojowe oświetlenie w czasie kolacji, a światło w łazience czyni naszą twarz nadmiernie żółtą i niezdrową. Jako że rozwiązania ledowe zagościły w projektach jako standard, nie da się tego szybko i bez kosztowo naprawić. Źle dobrane oświetlenie naraża nas na wiele niewygód.

labra-warsztaty-lifeideas

Light Thinking: klucz do efektywnego projektowania oświetlenia

Idea Light Thinking propagowana przez Labra to myślenie światłem.  Postrzeganie go jako jednego z podstawowych składników, dobrze zaprojektowanego wnętrza, zmieniającego się wraz z rytmem czynności i porą dnia. Pamiętajcie o tym i rozmawiajcie. Nie bójcie się pytać, doświadczać, sprawdzać. Pracować ze światłem tak samo, jak z każdym innym materiałem, gdzie oglądacie z klientem próbki i sprawdzacie efekt na inwestycji. Ze światłem również jest to możliwe. Przede wszystkim pracując ze specjalistami, którzy są w stanie przygotować projekt fotometryczny i symulację efektu oświetlenia, doradzić, zaprezentować różne barwy i efekty. Pamiętajcie, że u nas możecie również zobaczyć wiele rozwiązań oraz opraw.

Czy Waszym zdaniem takie warsztaty są wartościowe? Chcesz wziąć udział w kolejnej edycji? Napisz do nas, Twój feedback będzie niezwykle cenny. Zapal światło na dobrostan razem z nami!