Cienkie i minimalistyczne wiązki światła w przestrzeni, z których każda jest skierowana w dowolnym kierunku –  kolekcja Fris. To wielofunkcyjny system oświetleniowy, dostępny w wersji ściennej/sufitowej lub wiszącej, który pozwala łączyć kilka jednostek w różnych rozmiarach i pozycjach, z których każda kieruje własny strumień światła.

Jego konstrukcja składa się ze szklanej rurki, która otacza światło. Wyjątkowość lampy polega na tym, że szkło nie tylko chroni światło, ale pełni także funkcję mechaniczną, zawieszając cały system i umożliwiając obrót lampy i skierowanie światła w określonym kierunku. W rezultacie szkło jest zarówno materiałem, jak i funkcją. Przez przezroczyste szkło widzimy wnętrze lampy, które składa się z dwóch profili: jeden zawiera źródło światła, a drugi pełni rolę odbłyśnika, który odbija światło.

System ten umożliwia komponowanie lekkich konstrukcji oraz łączenie zestawów lamp za pomocą akcesoriów montażowych. W wersji wiszącej każdy moduł Fris jest podtrzymywany przez pasek, dzięki czemu kilka modułów można ustawić poziomo, w linii, jedna na drugiej lub prostopadle, tworząc przecięcia światła. Mogą również funkcjonować osobno jako pojedyncza lampa. Drugą wersję można przymocować do sufitu lub ściany. Wersja wisząca i sufitowa są dostępna w trzech długościach 80, 155 cm i 215 cm. Istnieje również wersja bardziej techniczna, w której światło jest rozprowadzane w ogniwach z niezależnymi soczewkami, osiągając UGR poniżej 19.

Fris oferuje bardzo wszechstronne i funkcjonalne wzornictwo do precyzyjnego oświetlenia każdego rodzaju projektu. Pomysłowy system, który odważnie podejmuje nierozwiązany wcześniej problem: posiadanie zestawu lamp, z których każda indywidualnie kieruje światło.

PROJEKTANT: Joan Gaspar, 2023

MATERIAŁ: aluminium, szkło

DOSTĘPNE KOLORY: czarny, bronz

DOSTĘPNE WERSJE: sufitowa, ścienna,

WYMIARY: sufitowa: 80 cm, 155 cm, 215 cm; ścienna: 75 cm, 155 cm

ŹRÓDŁO ŚWIATŁA: LED zintegrowany 2700K lub 3000K

ZASILANIE: 230V

PROTOKÓŁ ŚCIEMNIANIA: Dali, Casambi