Almendra autorstwa hiszpańskiej projektantki Patricii Urquioli konfigurowalny modułowy system oświetleniowy – „gałąź światła”. Projekt ucieleśnia ideę funkcjonalnego i wydajnego, a jednocześnie miękkiego i delikatnego światła, które tworzy przyjemną atmosferę. System oświetleniowy Almendra może zawierać różne poziome lub pionowe elementy na jednej lub kilku przegubowych gałęziach, tworząc subtelną kompozycję. Ta lampa wisząca jest idealna do współczesnych wnętrz mieszkalnych i hotelowych, które odpowiadają nowym potrzebom mieszkaniowym.

Moją inspiracją  był migdał (almendra po hiszpańsku)  jako ziarno, które otwiera się, aby wypuścić owoc. W przypadku Flos pomyślałam o module zawieszenia inspirowanym tą małą skorupą, gdy jest otwarta. Coś naturalnego, ale jednocześnie mechanicznego, prostego i poetyckiego”. – Patrycja Urquiola

I rzeczywiście, kształt modułu Almendra nawiązuje do kształtu dwóch otwartych łupin migdałów połączonych centralnym trzpieniem, z którego światło jest równomiernie rozpraszane.

Almendra i zrównoważona produkcja:

Ten modułowy system oświetlenia podwieszanego został opracowany w celu zminimalizowania wpływu na środowisko, zgodnie z wysiłkami firmy Flos na rzecz zrównoważonej produkcji. W rezultacie spełnia cele gospodarki o obiegu zamkniętym, ponieważ jest wykonany z bioplastiku uzyskiwanego z produktu ubocznego przemysłu papierniczego. Co więcej, każdy etap cyklu życia tego zrównoważonego systemu oświetleniowego — od wyboru surowców po utylizację — jest zgodny z normami ISO dotyczącymi oceny cyklu życia.

Produkt został zaprojektowany zgodnie ze standardami ISCC i jest montowany z całkowitym brakiem elementów klejonych, dzięki czemu można go całkowicie oddzielić w celu przyszłego recyklingu.

PROJEKTANT: Patricia Urquiola

MATERIAŁ: aluminium, bioplastik

DOSTĘPNE KOLORY: lilac metalized, antracyt, ochra, bay blue metalized, nude, off-white

DOSTĘPNE WERSJE: wisząca, system

WYMIARY: zależnie od modelu

ŹRÓDŁO ŚWIATŁA: led zintegrowany 2700K, CRI 95 moc zalezna od wersji

PROTOKÓŁ ŚCIEMNIANIA: 0-10V, 1-10V, PUSH, Dali 1