Inspiracje

BAROVIER & TOSO z wyspy Murano

Wszystko zaczęło się na wyspie Murano. Tam w 1291 r. ze względu zazdrośnie strzeżoną tajemnicę wytwarzania szkła przeniesiono piece z Wenecji.

Tam też możemy odnaleźć zapis o najstarszym przedstawicielu rodu Barovier – Jacobello (1295). Około dwa wieki później, wielki mistrz Angelo pozostawi po sobie niezapomniany ślad w historii renesansu. Około 1450 Angelo Barovier wynalazł kryształ wenecki o doskonałej przejrzystości. Autorstwo „Barovier wedding cup”, pochodzącego z około 1450, przypisywane jest Angelo Barovier. Wykonany został z pięknego niebieskiego szkła zdobionego emalią i złotem. Obejrzeć go można w Murano Muzeum. Jest to chyba najbardziej cenny, a na pewno najbardziej znany obiekt spośród wykonanych ze szkła arcydzieł renesansu. W 1878 roku, rodzina Barovier założyła firmę „Artisti Barovier”. Pod koniec pierwszej wojny światowej fabryka została wyremontowana i przemianowana na „VETRERIA Artistica Barovier & C”: W 1920 r. trzydziestoletni wówczas Ercole Barovier, rozpoczął swoją karierę jako przedsiębiorca i projektant. Podczas lat trzydziestych, czterdziestych i sześćdziesiątych obecność Ercole Barovier jako projektanta była kluczowa dla firmy, która w tym czasie miała nazwę „Barovier & Toso”, dzięki fuzji z rodziną Toso – również z Murano z posiadającą podobnie długą historią w przemyśle szklarskim. Był to najbardziej owocny okres w karierze Ercole Barovier. Wymyślił „kolorowanie ciepłem bez fuzji” i uzyskał różne patenty, z których wiele stało się powszechnymi w produkcji szkła murano. Po jego śmierci, w 1972 roku, rozpoczął się nowy etap dla Barovier & Toso.

W 1980 roku firma stała się hutą szkła, która jest nadal „Muranese”, wciąż „artystyczną”, ale z całkowicie odnowioną metodą operacyjną, strukturami organizacyjnymi oraz ze zdolnością do poruszania się na rynkach. Firma ewoluowała, zwracając coraz większą uwagę na dzisiejsze wymagania. W jej ofercie znalazło się szkło artystyczne, klasyczne i nowoczesne urządzenia oświetleniowe oraz specjalne oświetlenie dla dużych kompleksów. Wraz z nowymi wymogami wzrosła też liczba projektantów i artystów: Matteo Thun, Ugo Nespolo, Daniela Puppa, Franco Raggi, Luca Scacchetti, Patrizia Scarzella, Marco Mencacci i Rony Plesl, aby wymienić tylko najbardziej aktualne. W uznaniu za wielowiekową pracę rodzina Barovier umieszczona została w „Księdze Rekordów Guinnessa” jako najstarsza rodzina szklarzy. Więcej firma jest 5 z najstarszych firm na świecie. Od 1987 roku jest częścią Międzynarodowego Stowarzyszenia „Henokiens”, prestiżowego międzynarodowego klubu składającego się z 42 członków z całego świata. Członkowie Henokies to przedstawiciele firm istniejących przez co najmniej dwieście lat, których własność pochodzi bezpośrednio od założycieli. Dziś Barovier & Toso jest międzynarodową firmą której misją jest utrzymanie a zarazem wprowadzanie innowacji w tradycję produkcji szkła,które daje emocje, przekazuje pozytywne uczucia, tworzy wyjątkową atmosferę. Klientami Barovier są prywatne rezydencje, hotele (Four Seasons, Marriott, Ritz Carlton, Hilton), hotele butikowe, siedziby firm, budynki użyteczności publicznej, butiki (Louis Vuitton, Dolce & Gabbana, Cartier). Barovier & Toso nie ma bezpośrednich konkurentów na rynku. Niemniej jednak, istnieje wiele fabryk szkła, zarówno w Murano i gdzie indziej kopiujących oryginalne pomysły Barovier & Toso.Zobacz także

© Life Ideas 2013 made by AV & MM